רחוב ליהמן זינגפריד

מייסד כפר הנוער בן-שמן בשנת 1927. ד"ר ליהמן נולד בברלין בשנת 1892, והושפע ממורו המפורסם, מרטין בובר. במלחמת העולם הראשונה החל את דרכו בקרב הנוער, לאחר שפתח בית לילדי הפליטים שנמלטו מליטא, והגיעו לברלין. הוא לא שקט על שמריו, ולאחר סיום המלחמה, בשנת 1920 הקים בית דומה בקובנה.
בשנת 1926 עלה לארץ-ישראל, ושנה לאחר מכך הקים את כפר הנוער בן-שמן, כשהוא מביא עמו מחו"ל את התלמידים הראשונים - יתומים יהודים מאירופה. עד מהרה היה כפר הנוער לשם דבר בארץ-ישראל, והחל משנת 1933 היה לאחד המוסדות העיקריים של עליית הנוער, וזאת בעקבות העלייה הגדולה שבאה אז מגרמניה, לאחר השתלטות הנאצים.
הוא הטיף לסובלנות, כפי שחתר להכשרתם של התלמידים לחיי קבוץ, על ידי הנהגת "שלטון עצמי" לתלמידים. הוא דגל בחיים על הקרקע, כפי שביקש ליצור ריקוד עממי, מוסיקה עממית ואמנות עם. הוא ביקש לחיות בשלום עם שכניו הערבים, אך בכל זאת הצטייד בנשק מגן. הבריטים, באחד מחיפושיהם בכפר המבודד, גילו את הנשק, העמידו אותו לדין ודנו אותו לשבע שנות מאסר. רק בהתערבותם של אישים ברחבי תבל, ובראשם המדען הדגול אלברט איינשטיין, שוחרר ליהמן מכלאו לאחר שלושה שבועות.
במלחמת העצמאות היה הכפר במצור, והבוגרים בתלמידים לא פונו, והשתתפו בהגנת הכפר. ב-1952 זכה ליהמן בפרס של יוניצ"ף - קרן הילד של האו"ם, וב-1957 זכה בפרס החינוך של ישראל. שנה לאחר מכן הלך ד"ר ליהמן לעולמו.


מקור השם אנשים מפורסמים