הודעות הדובר - ישן
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר - ישן

חג לוד -סמל לדו קיום ולשלום
חדשות

חג לוד -סמל לדו קיום ולשלום

קהל אלפים מכל הארץ חגג בלוד את חג סנט ג'ורג' – חגם של בני העדה האורתודוכסית

הפטריארך תיופילוס השלישי עם יו"ר הועדה הממונה אילן הררי, ועם יו"ר עמותת סנט ג'ורג' – ד"ר יוסף חנחן , בטקס קבלת הפנים בכניסה לכנסייה.

 

תזמורת הצופים האורתודוקסים מלוד בראש תהלוכת תזמורות הצופים מכל הארץ

 

קהל אלפים מבני העדה האורתודוקסית מכל רחבי הארץ ומחו"ל, השתתפו השבוע בחגיגות סנט גורג', לזכרו של ג'ורגיוס פטרון הקדוש לעדה הנוצרית.

החג שזכה מאוחר יותר לכינוי "חג לוד", נחוג בכנסיית סנט ג'ורג' המצויה במתחם "פארק השלום" בלוד, אתר שבו מרוכזים מקומות הקדושים לשלושת הדתות, בית הכנסת היהודי "שערי השמיים", המסגד המוסלמי "אל עומרי", וכאמור, כנסיית סנט ג'ורג', כנסיה יוונית אורתודוקסית שהוקמה בשנת 1870.

בכניסה לכנסייה, קידמו אלפי החוגגים את הפטריארך היווני אורתודוקסי תיופילוס השלישי, כאשר בין מקבלי יו"ר הועדה הממונה, אילן הררי, וכן שגרירי מדינות בהם שגרירי יוון, קפריסין, רוסיה, אלבניה, מולדובה, הקונסול הכללי היווני, וכן שופט בית משפט העליון, סלים ג'ובראן.

במסגרת החגיגות, התקיימה ברחבי העיר תהלוכה ססגונית של 14 תזמורות צופים אורתודוקסים מכל הארץ ובסיומה התכנסו כל הנכבדים לארוחת צהריים חגיגית במועדון האורתודוקסי בלוד.

ד"ר חנחן יוסף, יו"ר עמותת סנט ג'ורג' מסר את תודתו לעיריית לוד ולעומד בראשה, אילן הררי, על הסיוע של העירייה בהיערכות הטובה לקראת החגיגות בלוד.

 

 

(מסגרת בכתבה על חג לוד)

זרקור: כנסיית סנט ג'ורג' בלוד

כנסיית סנט ג'ורג' לוד היא כנסייה יוונית אורתודוכסית על שם הקדוש גאורגיוס (באנגלית ג'ורג') שהוא הקדוש הנוצרי החשוב ביותר לזרם האורתודוכסי בנצרות. על פי המסורת נולד גאורגיוס בעיר לוד (דיאוספוליס הרומית) במחצית השנייה של המאה ה-3 לספירה. בשלב מסוים הוא הצטרף לצבא הרומי עלה בסולם הדרגות ומונה כחבר במשמר האישי של הקיסר דיוקלטיאנוס. בשנת 303 פרסם הקיסר דיוקלטיאנוס צווים שנועדו לדכא את הנוצרים באימפריה הרומית וגאורגיוס בתוקף תפקידו נצטווה לקחת חלק בדיכוי. מאחר וסרב למלא את הפקודה ואף התוודה בפני הקיסר כי הוא בעצמו נוצרי, ציווה דיוקלטיאנוס על המתתו בעינויים. גופתו הובאה ללוד שם הוא נקבר כקדוש מעונה (מרטיר). במסורת הנוצרית הוא מוכר כ"גאורגיוס קוטל הדרקון" דמותו נראית בתבליטים וציורים רבים כשהוא רכוב על סוס והורג דרקון בעזרת חנית, סמל הנצרות המשמידה את אויביה. גאורגיוס הקדוש הוא בין היתר הפטרון של אנגליה ומשום כך השם ג'ורג' שכיח בקרב הבריטים. הכנסייה הראשונה נבנתה במקום זמן קצר לאחר מותו בתקופתו של הקיסר קונסטנטינוס (306-337 לספירה) ושמה של העיר הוסב מדיוספוליס לגיאורגופוליס. הכנסייה נהרסה בשנת 1010 על ידי הערבים ונבנתה מחדש בידי הצלבנים שייסדו בלוד את הבישופות הלטינית הראשונה בארץ ישראל. מאז הפכה העיר לוד למרכז לצליינים ועולי רגל שנהגו לבקר בכנסייה ובקברו של ג'ורג' הקדוש. בתקופה זו נקראה העיר לוד בשם סנט ג'ורג' של לידה. בשנת 1191 כבשו הערבים מחדש את העיר לוד והחריבו את מבנה הכנסייה. בשנת 1859 הוקם על אגף של הכנסייה הנוצרית מסגד שנקרא ג'אמע אל-כביר (המסגד הגדול) הניכר בצריח גבוה הבולט על פני הסביבה. בשנת 1872 הוקמה כנסייה חדשה על שרידי האפסיס של הכנסייה הקדומה. במערה הנמצאת מתחת לכנסייה מראים את קברו של ג'ורג' הקדוש. בכל שנה באמצע נובמבר נערכת בכנסייה חגיגה לזכרו של הקדוש גאורגיוס וקהל אלפים מכל הארץ מגיע ללוד כדי להשתתף בחגיגות.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום