הודעות הדובר - ישן
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר - ישן

נזכור ולא נשכח! טקסים מרגשים בלוד לציון יום השואה והגבורה
חדשות

נזכור ולא נשכח!

טקסים מרגשים בלוד לציון יום השואה והגבורה

 

  

מימין - ניצול שואה מדליק נר זיכרון בעצרת המרכזית בהיכל התרבות. משמאל -אילן הררי מניח את זר עיריית לוד על אנדרטת השואה. לצידו, עמרי סער – יו"ר מועצת הנוער העירונית.

 

  

מימין - תלמידי אורט לוד בקטעי קריאה ושירה. משמאל - רקדני הסטודיו של קלוד דדיה ריגשו את הקהל.

 

  

מימין - רקדני הסטודיו של קלוד דדיה בריקוד על הילדים בשואה. משמאל - בטקס "לכל איש יש שם" – הקראת שמות קורבנות השואה

 

העיר לוד התייחדה עם זכרם של שישה מיליוני היהודים, אשר נרצחו, נטבחו ונספו בשואה. מאות מתושבי העיר, הגיעו כדי לכבד את זכרם של הקורבנות ולהשתתף בעצרות הזיכרון לשואה ולגבורה שהתקיימו בערב יום הזיכרון, בהיכל התרבות העירוני ע"ש מקסים לוי, וביום הזיכרון, ליד אנדרטת השואה, בבית העלמין הישן בלוד.

עצרת הזיכרון המרכזית שהתקיימה בערב יום הזיכרון, נערכה במעמד ניצולי שואה ובני משפחותיהם ובהשתתפות כ-600 תושבים, תלמידים ונציגי תנועות הנוער אשר גדשו עד אפס מקום את היכל התרבות העירוני.

שישה ניצולי שואה מלווים בנציגי תנועות הנוער, הדליקו את נרות הזיכרון לזכר שישה מיליוני היהודים שנספו בשואה.

"גורלם של ששת מילוני אחינו ואחיותינו, קורבנות השואה, לא ימוש מליבנו לנצח. נזכור ולא נשכח, את אחינו שנהרגו על קידוש השם, את ששת מיליוני היהודים שנרצחו ונטבחו חיים. זאת חובתנו כבני העם היהודי –  זאת חובתנו כבני אדם", אמר אילן הררי, בנאומו, "היום אנו אומרים בנחישות – דם יהודי לא יהיה עוד הפקר! לעולם לא נניח למרצחים של היום ולא לאלה של המחר לפגוע בבני עמנו. מי שיעז לעשות זאת יפגע! חזקים נהיה, נחושים ואיתנים להגן על עמנו, לגדוע כל יד המונפת לפגוע ביהודים באשר  הם".

בחלק האמנותי, קטעי שירה, נגינה וריקוד ההולמים את המעמד, בביצוע תלמידי ביה"ס "אורט", ורקדני הסטודיו של קלוד דדיה בשילוב שירתה של הסולנית הדר חגג, אשר ריגשו את הקהל בריקוד המבטא את הקשיים שעברו הילדים היהודים במחנות ובגטאות. כן הופיעה תזמורת המנדולינות בהדרכתם של אהרון אהרונוב וסופי זלץ. החזן נועם רקובסקי בתפילות "יזכור", "אל מלא רחמים" ופרק תהילים, והרב שלום מרקוביץ בדברי הגות וזיכרון.

למחרת ביום הזיכרון, התקיימה העצרת בבית העלמין הישן ליד אנדרטת השואה, במעמד ניצולי שואה, הרב הראשי ללוד- הרב נתן אורטנר, תושבים, תלמידים ונציגי תנועות הנוער, בכירי ועובדי העירייה. את המעמד כיבדו קציני ושוטרי תחנת לוד בפיקודו של סנ"צ יוסי קדם, שעמדו כל מהלך הטקס במסדר כבוד לזכרם של הנספים בשואה. לאחר צפירת דומייה בת שתי דקות, הדליקו שישה ניצולי שואה את ששת נרות הזיכרון. לאחר דבר הרב הראשי, הניח אילן הררי את זר העירייה על אנדרטת השואה.

בתום העצרת התקיים ברחבת העירייה בכיכר קומנדו, מעמד "לכל איש יש שם" - טקס הקראת השמות של קורבנות השואה, ע"י נציגי תנועות הנוער, תלמידים ונציגי משפחות שאיבדו את יקיריהן בשואה. הקראת שמות הנספים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, נועדה להשיב לנספים את שמם, להנציחם כיחידים, כבני אנוש בעלי זהות, במטרה להמחיש את גודל הטרגדיה, לקרב את הדור הצעיר לנושא ולמנוע את השכחת השואה.

את הטקס בהיכל התרבות הנחה הכוריאוגרף הלודאי קלוד דדיה, ואילו את הטקס בבית העלמין וכן את מעמד "לכל איש יש שם" הנחה ניקי מיכאלי, ראש מינהל תרבות, נוער וספורט בעירייה.

במוסדות החינוך השונים בעיר, נערכו טקסים מרגשים שהכינו תלמידי בתי הספר.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום