הודעות הדובר - ישן
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר - ישן

נחנך רחוב חדש בלוד ע"ש חכם רפאל
חדשות

נחנך רחוב חדש בלוד

ע"ש חכם רפאל

בתמונה: מימין- ח"כ אברהם מיכאלי, גבריאל מירילשוילי נשיא הקונגרס, הרב אהרון אלאשוילי בנו של הרב,

הרב הראשי ללוד נתן אורטנר, יו"ר הועדה הממונה מאיר ניצן ומנכ"ל העירייה יאיר רביבו

 

ביום חמישי האחרון, התקיים טקס הסרת הלוט וקריאת רחוב ע"ש חכם רפאל, במלאת 6 שנים לפטירתו של הרב רפאל אלאשוילי זצ"ל, נשיא הקונגרס העולמי של יהודי גרוזיה, תושב העיר לוד והרב הראשי של יהדות גרוזיה בישראל ובתפוצות במשך עשרות שנים.

ועדת שמות של העירייה אישרה את הבקשה אשר הוגשה ע"י רפאל אביטל - יקיר העיר לוד, וע"י יהושוע יגאל חן – תלמידו של הרב. על הבקשה חתמו כ-100 מתושבי העיר. לאחר אישור הבקשה בוצעו התהליכים בהתאם לאמור בחוק, לרבות פרסום הודעה בעיתונות הארצית בעברית ובערבית והזמנת תושבים המעוניינים להגיש את התנגדותם.

הטקס התקיים בפינת הרחובות רותם ולילך בשכונת נווה-נוף, בקטע הרחוב המוביל לבית הכנסת "שערי עליה", במעמד בני משפחת אלאשוילי – רעייתו הרבנית דינה, שלושת בניו: אהרון, אברהם וראובן, וארבע בנותיו: מרים, דבורה, לאה ותמר, יו"ר הועדה הממונה על העיר לוד – מאיר ניצן, יו"ר סיעת ש"ס – ח"כ אברהם מיכאלי, הרב הראשי ללוד – הרב נתן אורטנר, הרב חכם משה מיכאלשוילי - הרב הראשי ליהדות גרוזיה, רב שכונות נווה נוף וגני-אביב – הרב אברהם חזן, נשיא הקונגרס העולמי של יהודי גרוזיה – גבריאל מירילשוילי, ובהשתתפות אישי ציבור ותושבים.

"לא הכרתי את הרב חכם רפאל אולם קראתי על אישיותו המיוחדת ועל מנהיגותו כאחד מגדולי הרבנים של יהדות גרוזיה המפוארת" אמר מאיר ניצן והודיע כי בכוונתו לאשר בועדת שמות של העירייה את הרחבת קטע הרחוב הקרוי על שמו של חכם רפאל.

הרב חכם רפאל אלאשוילי, היה מהמנהיגים הרוחניים החשובים של יהדות גרוזיה, הנצר האחרון של דור הרבנים הדגולים של יהדות גרוזיה במאה ה-20.

בשנת  1972 עלה החכם רפאל עם משפחתו והוריו לארץ והשתקע בעיר לוד. בשנים אלו הוא שירת את הקהילה בלוד כרב. הבניין המפואר של בית הכנסת הגדול ליהדות גרוזיה בלוד הוקם בהנהגתו. בית כנסת זה הוא מהסמלים הראשונים לקליטתה המוצלחת של יהדות גרוזיה במולדתה.

בשנת 1988 היה החכם רפאל לרב הראשי ליהודי גרוזיה בארץ ובתפוצות. למעלה משלושה עשורים עמד החכם רפאל במרכז החיים הציבוריים והרוחניים של הקהילה. בשנת 2005 נפטר הרב לאחר מחלה קצרה אך קשה.

את הטקס הנחה בנימין ליפקין, עורך שבועון "בקהילה" ובסיומו התקיימה סעודת מצווה בבית הכנסת "שערי עליה" ברח' חכם רפאל.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום