הודעות הדובר - ישן
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר - ישן

הבקו"ם ושליש מהקריה יועברו למגדלים בלוד
חדשות

מתקדמים שלב - משרד הביטחון, צה"ל, משרד ראש הממשלה ועיריית לוד הגיעו להסכמה:

הבקו"ם ושליש מהקריה יועברו למגדלים בלוד

רוב פעילות בסיס תל השומר, מפקדת חילות היבשה ושורת בסיסים מהמרכז יועברו למחנה של 3,500 מ"ר בצמוד לגני-אביב עם 11 אלף איש. עוד בתכנון: שכונה לאנשי קבע

בתמונה: השטח הפתוח בין תחנת הרכבת לגני-אביב עליו יוקם הפרויקט

אמנם הנושא כבר דווח בתקשורת אולם כעת חלה בו התקדמות עצומה. משרד הביטחון, צה"ל, משרד ראש הממשלה ועיריית לוד הגיעו להסכמה לגבי תוכנית שמתגבשת במערכת הביטחון להקמת מחנה צבאי ענק בפאתי העיר לוד. המחנה יכלול שורה ארוכה של מפקדות, ואת פעילות הקליטה והמיון של צה"ל (בקו"ם), שיועברו אליו ממחנות שונים של צה"ל, בהם הקריה בתל אביב, צריפין ותל השומר, כך כפי שפורסם השבוע ב"כלכליסט".

 בראש הפרויקט שמכונה במערכת הביטחון "הקריה השנייה" עומדים מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי שני וסגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נוה. מדובר במחנה רב־חילי על שטח של כ־350 דונם שאליו יועברו יותר מ־11 אלף חיילים, קצינים ואנשי קבע מחילות שונים. הבסיס יוקם בצמוד לשכונת גני-אביב על קרקע חקלאית בסמוך לצירי תנועה, מחלפים ומערכות מתוכננות של תחבורה ציבורית (רכבת ואוטובוסים).

על פי התוכנית, אכלוס ראשוני של הפרויקט הצבאי הענק בלוד צפוי בשנים 2019–2020. המחנה ימוקם בצמוד לתחנת הרכבת בשכונת גני אביב והמשרתים בו ייהנו מיכולת להגיע במהירות ובקלות לכל הארץ. משרד הביטחון אף שוקל להגדיל את היקף המחנה שיוקם ולהעביר אליו גם משרדים ויחידות של משרד הביטחון ושל התעשיות הביטחוניות בהיקף של יותר מ־10,000 מ"ר.

בין היחידות שיעברו למחנה החדש: הבקו"ם (מתל השומר), חר"פ (מצריפין), מפקדת זרוע היבשה, מפקדת קצין משטרה צבאית ראשי, יחידות אכ"א, יחידות אט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה), קמל"ר (קצין מילואים ראשי), רבצ"ר (הרב הצבאי הראשי), יחידות של משרד הביטחון, מפקדת קצין שריון ראשי ומפקדת קצין הנדסה ראשי.

המחנה יתחלק לשני מתחמים עיקריים: מתחם יחידות ומתחם מפקדות. במתחם היחידות ייכללו 4,000 חיילים וקצינים ביחידות נותנות שירותים בעלות ממשק לגורמים חיצוניים שמאופיינים באוכלוסייה ארעית גדולה (מקבלי שירותים מכל יחידות צה"ל). חלק זה של הפרויקט יהיה פתוח יותר, ויושם בו דגש על נגישות לתחבורה ציבורית.

 במתחם המפקדות ישרתו כ־7,000 איש שיגיעו למפקדה באופן קבוע על בסיס יומי. עיקר הבנייה בפרויקט תהיה לגובה. מדובר כיום בכמה בניינים בגובה של כ־12 קומות ובנייה תת־קרקעית לחניות, מקלטים ומרכזי אנרגיה. במערכת הביטחון אומרים כי ייתכן שגובה הבניינים יגדל ועל פי גובהם הסופי ייקבע מספרם.

 גורמים ביטחוניים אמרו ל"כלכליסט" כי הפרויקט בלוד נולד מתוך הבנה כי לצד העברה של בסיסים מאזורי הביקוש לדירות לשם פינוי קרקע לבנייה, יש למצוא פתרון לצורך שהגדיר הצבא עם משרד ראש הממשלה, להשאיר את המפקדות המרכזיות באזור המרכז.

המיקום, אומרים גורמים ביטחוניים בכירים, נבחר כחלק מהבנות שאליהן הגיעו משרד הביטחון ועיריית לוד, מתוך רצון לחזק את העיר על ידי העברה של עשרות מפקדות ויחידות צבאיות, כולל נתחים ממחנה הקריה בתל אביב. העברה ופינוי של חלק ממחנה הקריה בתל אביב יובילו לשחרור מתחם לבנייה שייועד לאלפי מ"ר של משרדים.

התוכנית אמורה לקבל אישור סופי משני בימים הקרובים. המהלך שמנהל אגף אמו"ן (אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים) במשרד הביטחון, הוא חלק מההליך של פינוי מחנות צה"ל מאזורים מבוקשים לדיור במרכז הארץ, שנועד לאפשר התפתחות כלכלית במקומות אלה. התוכנית למחנה בלוד מצטרפת לשורה של פרויקטים שכבר יצאו לדרך, לפינוי רוב מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב, ובעתיד גם לגליל.

 במקביל לתוכנית למחנה בלוד, הגיעו משרד הביטחון ומינהלת המגורים בצה"ל להסכם עם עיריית לוד ומינהל מקרקעי ישראל כי צמוד למחנה תוקם שכונה לאנשי קבע בלוד.

ביום רביעי השבוע סייר באתר המתוכנן, סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה יחד עם אנשי צוותו ונציגי משרד הממשלה, וכן יו"ר הועדה הממונה על העיר מאיר ניצן ובכירי העירייה, כדי לקדם את הפרויקט האדיר.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום