כתבות
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"הקבינט הכלכלי חברתי של הממשלה אישר את הקמת כפר הסטודנטים בלוד

בתמונה: דוגמת כפר הסטודנטים שיוקם בלוד

 

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ: "תוכנית חשובה זו צפויה להביא לתרומה משמעותית למרקם החברתי, התרבותי והדמוגרפי של העיר לוד * ח"כ גילה גמליאל : כפר הסטודנטים ייתן זריקת מרץ בדמות צעירים איכותיים המגיעים לגור בעיר. מנכ"ל עמותת איילים, מתן דהן: לבקשת משרדי הממשלה, עמותת איילים נענית היום למשימה לאומית, בלוד.  יו"ר הועדה הממונה על העיר לוד, מאיר ניצן: " זהו בהחלט רגע חשוב בחזונה של העיר. המדובר בפרויקט חברתי חינוכי חשוב ביותר אשר מביא עמו רוח חדשה ורעננה שתתרום לחיזוק החוסן האישי והקהילתי של תושבי העיר ולמשיכת תושבים וקהילות אליה

 

לבקשת משרדי הממשלה, עיריית לוד והקרן לפיתוח לוד - יוצאת עמותת איילים מגבולות הנגב והגליל. ביום שלישי שעבר, אושר בקבינט הכלכלי חברתי של הממשלה הקמת כפר סטודנטים של עמותת איילים בעיר לוד. יוזמה זו של הקרן לפיתוח לוד ועיריית לוד, קודמה על ידי משרד האוצר והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. עלות הפרויקט היא 6 מיליון שקל, במימון משותף של משרדי הממשלה ועמותת איילים.

עמותת איילים, שהוקמה במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל, פועלת במודל התיישבותי של כפרי סטודנטים ויזמים, שמהווים בסיס למעורבות חברתית והתיישבות קבע. במהלך 8 שנות פעילותה, הקימה 11 כפרי סטודנטים ברחבי הנגב והגליל והצליחה לשקם, למנף ולשדרג את רמת איכות החיים ומפעל ההתיישבות בישובים אלה ובאזורים הסובבים אותם.

העיר לוד אשר סבלה בעשור האחרון מעזיבה מסיבית של תושבים מחתך סוציו אקונומי בינוני וגבוה ליישובים בסביבתה, בעיקר מודיעין ושוהם. הקרן לפיתוח לוד פנתה לעמותת איילים בבקשה להקים בלוד כפרי סטודנטים על מנת להביא לעיר "חלוצים אורבניים" שיסייעו בפיתוחה, תוך ניצול העובדה שבלוד תחנת רכבת, שתביא את הסטודנטים לתל אביב בכרבע שעה.

כפר הסטודנטים הראשון ימוקם במרכז העיר ויאכלס, בשלב ראשון, 30 סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות בתל אביב. הכוונה היא להביא ללוד בשנים הקרובות מאות סטודנטים נוספים. הסטודנטים יתנדבו במסגרות שונות ברחבי העיר ויהוו מנוף לפיתוחה.

לוד שוכנת 20 ק"מ מתל אביב ו-40 ק"מ מירושלים, וגרים בה כ 75 אלף תושבים. תכנית הכפר על פני 2.4 דונם במרכז העיר לוד, כוללת בשלב ראשון מגורים עבור 30 סטודנטים ומועדון עבור הסטודנטים ותושבי האזור. יוקם מבנה קבע בגובה 3 קומות, על פני 717 מ"ר לכל קומה, ומועדון הסטודנטים יתפרש על פני 100 מ"ר. עיצוב הכפר יהיה בהשראת העיר העתיקה שסובבת את מתחם הכפר.

בעקבות הכניסה של עמותת איילים לשכונות וליישובים, חלה עלייה בערך הדירות הסמוכות לכפרי איילים. סטודנטים שאינם בעמותה מחפשים להתגורר בדירות השכנות לכפר ובעקבות הביקוש חלה עלייה בערכן של הדירות. למשל, בשכונה ד' בבאר שבע עלייה של 150% במחירי הדירות. נכון להיום, אין דירות פנויות ברחובות הקשים ביותר בשכונה. בעיר העתיקה בבאר שבע רואים עלייה של 150% במחירי הדירות. בעקבות אירועי התרבות שהסטודנטים מקיימים בעיר, חלה התעוררות בקרב צעירים העוברים להתגורר בעיר. ובגליל, עלייה של 30% במחירי הדירות בקריית שמונה, ובקיבוץ נווה אור נמכרו שלדים שעמדו במשך שנים עזובים, חלה חזרה של בנים לקיבוץ ובקרוב צפוי להיכנס יזם לפיתוח להרחבה בקיבוץ.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ,  אמר כי "תוכנית חשובה זו צפויה להביא לתרומה משמעותית למרקם החברתי, התרבותי והדמוגרפי של העיר לוד. בפגישה שקיימתי עם ראש העיר הממונה מאיר ניצן, הוא הצביע בפני על חשיבות הזרמת רוח חדשה ואיכותית לעיר. בהמשך לכך הנחיתי את משרדי - בתיאום עם סגנית השר גילה גמליאל - לקדם במהירות תוכנית אשר תביא להקמתו של כפר הסטודנטים בעיר, לרווחת התושבים. אני מודה לעיריית לוד וסגנית השר גילה גמליאל על תרומתם לקידום התוכנית".

סגנית השר לקידום צעירים, סטודנטים ונשים במשרד ראש הממשלה, ח"כ גילה גמליאל אמרה כי "כחלק מהחזון להפיכת לוד לעיר הצעירים של מדינת ישראל, הקמת כפר סטודנטים ייתן פתרון דיור במחיר הוגן לציבור הסטודנטים ומאידך ייתן זריקת מרץ בדמות צעירים איכותיים המגיעים לגור בעיר. אני מברכת את שר האוצר על הקצאת המשאבים לפרויקט זה".

 מנכ"ל עמותת איילים, מתן דהן: "לבקשת משרדי הממשלה, עמותת איילים נענית היום למשימה לאומית. אנו שמחים ומתרגשים להיכנס עם כוחות מחודשים וצעירים למרחב פעילות חדש לגמרי, כחלק מחזון העמותה לעודד מעורבות חברתית והתיישבות ביישובי הספר. פנייה זו של משרדי הממשלה מוכיחה כי מודל הפעילות של עמותת איילים הצליח לייצר כוח צעיר חדש, ולהוביל לשינוי אמיתי שמורגש במדינה כולה."

 יו"ר הועדה הממונה על העיר לוד, מאיר ניצן: "התמיכה הממשלתית בהקמת כפר הסטודנטים בלוד, הינה המשך ישיר לתוכנית שהוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, להעצמת ופיתוח לוד כעיר בעדיפות לאומית. המדובר בפרויקט חברתי חינוכי חשוב ביותר אשר מביא עמו רוח חדשה ורעננה שתתרום לחיזוק החוסן האישי והקהילתי של תושבי העיר ולמשיכת תושבים וקהילות אליה, וכן לשיפור ניכר בתדמיתה כעיר צעירה ותוססת יותר העומדת בפני תפנית בפיתוחה וקידומה. זהו בהחלט רגע חשוב בחזונה של העיר, של חיזוקה באוכלוסיית צעירים המהווים נדבך נוסף בפיתוח תהליכים קהילתיים בלוד על הפסיפס החברתי והאנושי המגוון שבה. ברכותיי ותודתי לממשלת ישראל על התמיכה, וכן לקרן לפיתוח לוד ולעמותת איילים על היוזמה המשותפת עם עיריית לוד, המעוררת תקווה חדשה בדור הצעיר של העיר".

 

רקע

עמותת איילים הוקמה בשנת 2002 במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל. תפקיד העמותה הוא להחיות דגם ישראלי של התיישבות, תוך יצירת אקלים ערכי וחידוש רעיון הציונות - בדגם המתאים למאה ה-21. זהי יזמות צעירה באזורים מועדפים, המטפחת חיבור בין אדם לאדמה, ובין האדם לחברה.

הקמת כפרי סטודנטים והכשרת יזמים מהווים את הבסיס למעורבות חברתית ולהתיישבות קבע. הסטודנטים בכפרים ישלבו התיישבות ועשייה חברתית אשר תקדם את החברה ואת החינוך בנגב ובגליל. בתמורה למלגת לימודים ומגורים מוזלים בכפרים, עובד כל סטודנט עם ילדים מעיירות הפיתוח ומשתתף בפרויקטים מיוחדים של העמותה זאת מתוך ההבנה כי הצלחת הפרויקט טמונה בשילוב הנכון בין צרכי האינדיבידואל לבין המטרות הלאומיות. 

כיום ישנם כחמש מאות סטודנטים בעמותת איילים, המאכלסים 11 כפרי סטודנטים ויזמים ברחבי הנגב והגליל. הסטודנטים בכפרים "עדיאל" באשלים, דימונה כפרי ועירוני, ירוחם, יכיני, באר שבע, נווה-אור, מנחמיה, עכו העתיקה וקריית שמונה מתנדבים עם למעלה מ- 20,000 ילדים אשר זוכים לפעילויות, תמיכה לימודית ועזרה חברתית, ומתחילים לחולל שינוי אמיתי בפריפריה ובמדינת ישראל כולה.

הקרן לפיתוח לוד הינה תנועה חברתית המרחיבה כל העת את בסיס השותפים הפועלים למען העיר לוד ולרווחת כלל תושביה. הקרן שנוסדה ב-2008 מחברת אל המנהיגות המקומית, היהודית והערבית של העיר, אנשי עסקים, אנשי מקצוע, קרנות פילנתרופיות ומתנדבים מהארץ ומחו"ל.

 

 
קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום