הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

יאיר רביבו: "העיר לוד בדרך לשבע השנים המעולות"
חדשות

יאיר רביבו: "העיר לוד בדרך לשבע השנים המעולות"

ראש העיר יאיר רביבו, לוד בדרך לשבע שנים מעולות

ראש העיר יאיר רביבו בנאומו המרגש על רקע נגני התזמורת הייצוגית

ראש הממשלה ושרי האוצר והשיכון מרותקים לדבריו של ראש העיר

נאומו של ראש העיר עו"ד יאיר רביבו, היה שנון, מרגש, מלא כריזמה, מטובל בתחכום ובהומור, ריתק את ראש הממשלה ואף העלה חיוך על פניו, וכן את השרים והקהל הרב. להלן תמלול הנאום:

"אדוני ראש ממשלת ישראל, ידידי וידיד העיר לוד, מר בנימין נתניהו, שר האוצר, עוד ידיד חשוב של העיר הזו, מר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון, שעשה לו מנהג קבע להגיע ללוד אחת לחודשיים,  יואב גלנט, ראש מטה הדיור, הרוח החיה בכל הסכמי הגג וגם כאן בלוד, אביגדור יצחקי, מנכ"לי משרדי הממשלה, חגי רזניק, עוזי לוי, עדיאל שומרון, חברי מועצת העיר והסגנים, שותפיי להנהגה, מנכ"לי העירייה והחברה הכלכלית, מזכיר הממשלה, ראשי רשויות, ובראשם חיים ביבס, ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, ראשי עיר בעבר, רבנים, אנשי דת, מפקד מחוז מרכז במשטרה מוטי כהן, אנשי ציבור ותושבים, וכמובן משפחתי היקרה, הוריי ורעייתי. ערב טוב לכולם!

תחילה אני פונה לשניכם, ראש הממשלה ושר האוצר: המדינה שלנו ערב שנת עצמאותה ה-70 נמצאת בתקופה מדהימה: שכונות נבנות בכל עיר, מנופים מקשטים את הרקיע, מסילות ברזל וכבישים מודרניים מחברים את הפריפריה למרכז, שיעורי אבטלה בשפל ותל"ג שנותן פייט למדינות העשירות בעולם, כל יומיים מגיע לפה ראש מדינה אחרת ובקיצור – יש כאן מהפך – וכדי שהמהפך הזה ימשיך אתם חייבים להישאר ביחד עד 2019 לפחות.

השותפות ביניכם חשובה מעבר לכל ויכוח כזה או אחר. ואם אני אומר מהפך, בואו נזכור שמחר 17 למאי ימלאו 40 שנה בדיוק למהפך הגדול של 1977, אני הייתי אמנם ילד בן שנתיים, ואפילו אתה כחלון היית בליכוד.

המספר 40 הוא מספר שאשתמש בו הרבה – כי לוד בגימטריה זה 40, והכביש שחוצה את העיר נקרא כביש 40, ובעיקר כי לליכוד ולכולנו יש 30 מנדטים ועוד 10 ביחד זה 40. ולכן חשוב להמשיך את השותפות הזו יחד למען עם ישראל.

לגבי העיר לוד,

אדוני ראש הממשלה, במשך שנים חיפשנו "גג", מה זה גג? התפללנו לגגון, למחסה שיציל אותנו מהחלטות לא טובות של ממשלות ישראל לדורותיהן.

בסוף שנות ה70 – לקחו מאיתנו את שדה התעופה לוד, שהיה המשאב המרכזי של העיר. בסוף שנות ה80 – שוכנו בעיר מאות משתפי פעולה, שאמנם סייעו למדינה, אך החלישו את העיר וגרמו לבעיות רבות. בשנות ה90 – הקימה הממשלה את הישובים שוהם ומודיעין וגרמה למעבר של כל הצעירים לשם, ובמקביל בנו בעיר שכונות לא מפותחות ובהן אוכלוסיות של עולים, ערבים וחרדים שנותרו ללא מענה הולם.

את זה למשל באים הסכמי הגג ומתקנים: גם לא בונים ישובים חדשים, אלא מחזקים את הפריפריה ובעיקר בונים שכונות מפותחות עם כל השירותים.

כל אלה הביאו ל-7 השנים הרעות של העיר בין 2003-2010 – הגירה שלילית, אוכלוסייה מוחלשת, עיריה במשבר ופשיעה גואה. עד שהגעת ב2010 והטבעת את הביטוי " לוד לא תהיה המערב הפרוע" – הקמת את השיטור העירוני הראשון בארץ, העיר רושתה במצלמות והעברת החלטת ממשלה היסטורית לשיקום העיר לוד.

אלו היו 7 השנים הטובות – מ 2010 עד 2017 – העיר נפרדה מהועדה הקרואה הארוכה, ובראשה מאיר ניצן ואילן הררי, ואני רוצה להודות להם על שירותם למען העיר. נבחרה הנהגה חדשה בבחירות, צעירים בני המקום, יהודים וערבים, דתים וחילוניים, שיחד הובלנו את העיר לחוף מבטחים.

העיר היום מאוזנת וללא גירעונות, העיר נקייה ומטופחת יותר, העיר מובילה בחינוך ותרבות, גרעיני התיישבות של ציבור דתי לאומי לצד סטודנטים חילוניים השאירו את הצעירים המקומיים.

העיר היום בנויה לפרק השלישי אל 7 השנים המעולות הבאות בע"ה - מ - 2017 עד 2024. ולכך התכנסו היום לחתום על הסכם גג אסטרטגי, במסגרתו ייבנו 20 אלף יחידות דיור והעיר תכפיל את עצמה, למעלה ממיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר, נשקם את השכונות הוותיקות ונבצע בהן התחדשות עירונית, נשקם את העיר העתיקה והשכונות הערביות, נפתח את אתרי התיירות המדהימים של העיר שיובילו להקמת בתי מלון ראשונים בעיר, כמקובל בעולם בערים בקרבת שדה תעופה.

וכל זאת עולה לממשלה לא מעט כסף, ועל כך תודתי בשם כל התושבים. הממשלה בהחלט מפצה על אותן שנים קשות. היקף ההסכם הוא יוצא דופן ומגיע ל-6.9 מיליארד ₪, ובחישוב פשוט הממשלה משקיעה בעיר הזו 100 מיליון ₪ על כל אחת מ-69 שנות עצמאות המדינה ושחרורה במבצע דני.

כל זה בע"ה יוביל את לוד להיות אחת הערים החשובות במדינת ישראל, העיר תחזיר לעצמה את היוקרה כיאה להיותה העיר העתיקה בעולם עם שורשים היסטוריים יהודיים שמגיעים עד גדולי התנאים כרבי עקיבא ור' אליעזר בן הורקנוס.

אדוני ראש הממשלה, נהוג שבמעמד הזה מבקש ראש העיר ממך בקשה או שתיים מעבר למשא ומתן הארוך והפורה עם גורמי הממשלה.

הבקשה הראשונה – היא לתקן את העוול ההיסטורי ולהחזיר ללוד את שדה התעופה. השדה נבנה על ידי הבריטים לפני 80 שנה בשנת 1937, כאשר 40 שנה הוא היה אצלנו, ו40 שנה שהוא לא אצלנו מאז 1977.

היום אתה נלחם על העיר לוד, אבל אתה בראש ובראשונה נלחמת בלוד ואף נפצעת, במבצע סבנה האגדי, שהשבוע ציינו 45 שנה למבצע, ובכל סיקור של המבצע נאמר כי המטוס החטוף הונחת בשדה התעופה לוד.

מי מאיתנו שממריא אל על שאל את עצמו מה פשר 2 האותיות LY הצמודות למספר הטיסה. ובכן אלה הן האותיות הראשונות בשמה הלטיני הקודם של העיר לוד LYDA.

הגדלת ההכנסות העצמיות של העיר יאפשרו לעיר, המורחבת בת 150 אלף התושבים לעמוד איתנה ולשרת נאמנה את התושבים הוותיקים והחדשים. הדבר הזה חשוב ללוד, כמו ליתר יישובי עוטפי נתב"ג הקוראים לצדק חלוקתי.

הבקשה השנייה – אנו מבקשים ממך למתג את העיר לוד כעיר חכמה. שנים היינו בדימוי של עיר נחשלת ומפגרת מאחור. היום בלוד יש את התיכון למדעים הטוב בארץ

אתה מיתגת את באר שבע כבירת הסייבר של ישראל, וכך אנו רוצים להיות בירת החדשנות והטכנולוגיה, למשוך מפעלי הייטק ולרשת את רחובות העיר בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

לפני סיום, אני רוצה להודות לכל מי שעמל וטרח להכנת הסכם הגג: כמובן לכם השרים, שר האוצר ושר השיכון. למנכ"לים שלכם, אביגדור יצחקי וצוות האוצר: ויקטור וייס, אמיר לוי, ערן ניצן ודור בלוך, חגי רזניק ידידי, לגאדי מארק ממשרד השיכון ולאנשי המשרד הנהדרים, לעוזי לוי מנכ"ל דירה להשכיר והצוות שלו, עדיאל שומרון מנכ"ל המינהל, לגורמי העירייה באגפים השונים, ולמנכ"ל העירייה אהרון אטיאס, גזבר העירייה ציון הדר, מהנדסת העיר סימוני מזרחי והיועץ המשפטי עו"ד אבנר יוסף, ולחברה הכלכלית שלנו בניהולו של המנכ"ל המוכשר בן מיוסט ועובדיו.

ולך אדוני ראש הממשלה, שלוחה ברכת הצלחה במעשי ידיך! בשבוע הבא ינחת פה ידיד ישראל אמיתי, נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, שניכם היום מהווים ראש חץ עולמי במאבקכם בעולם נקי מטרור וטוב יותר לאנושות. אמרתי ראש חץ, אז חץ הוא מערכת נגד טילים ישראלית, ובראשי תבות נ"ט – כמו שמכם נתניהו-טראמפ.

תספר לו שעיר מרכזית בישראל, העיר לוד, מכילה פסיפס של תרבוית נפלא שבו חיים יחדיו בדו קיום מעורר השראה יהודים, נוצרים ומוסלמים, בלי סיסמאות ובלי תנאים מוקדמים. פשוט חיים כאן כבני אדם.

התחלנו בספרה 40, ונסיים בה:  בימים אלה אנו קוראים שבני ישראל הולכים במדבר 40 שנה כביטוי לדרך חתחתים ארוכה ומייגעת. העיר לוד צעדה במדבר 40 שנה ואנו מקווים שבעזרת ממשלת ישראל ובעזרת השם, אנו צועדים היום לדרך חדשה, ויקויים בנו האמור בספר שופטים 'ותשקוט הארץ 40 שנה', תודה רבה"!

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום