שירותים
בקליק

שירותים בקליק

אורלי דהן, מנהלת ה'אגף לשילוב חברתי' בעיריית לוד: "אנו מרימים את האדם להצלחה"

לפני שנים היווה 'אגף הרווחה' בעיריית לוד את הכתובת לאנשים המבקשים פתרונות למצוקותיהם. כיום הגישה היא שונה כפי שמסבירה מנהלת האגף: "אנו נותנים לתושבים חכות ולא דגים לצלחת.  השאיפה היא שכל אדם יוכל לדאוג לעצמו ולסביבתו, למצות את יכולתו ולאפשר לו להתפתח ולתפקד בצורה טובה יותר ובעצם כך להביא לתרומה גדולה יותר לחברה" • אז מהו פועלם של 250 עובדי האגף לשילוב חברתי? כן, לא רווחה אלא שילוב חברתי. קחו הצצה לשירותי האגף הנותן מענה לכל תושב בעיר לוד – 24 שעות ביממה, והכל – בכדי שייקחו כלים להצלחה! • לכתבה המלאה >>>

תאריך: 26-09-2019

image

אחד מאגפי העירייה הרבים בעיריית לוד, הוא האגף לשילוב חברתי. מן הסתם, הכרתם אותו בעבר כ'אגף הרווחה', אך לא עוד. ומיד תבינו מדוע. הוא מונה למעלה מ-250 עובדים שמתפקדים תחת 12 מחלקות שונות.

לפני כ-36 שנה, התחילה אורלי דהן את דרכה באגף לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטה, בשלל תפקידים עד שטיפסה לתפקיד מנהלת האגף. "תפקידנו הוא לתת שירות מסור בכל התחומים הרלוונטיים לתושבי העיר – מגילאי טרום לידה ועד שיבה טובה, במגוון תחומים – הן אוניברסליים והן נקודתיים", אמרה דהן.

האגף, שמשכנו על שלושת קומותיו ברח' יוברט המפרי 4, מעניק לתושבי לוד סיוע פרטני, קהילתי וקבוצתי,  בתחומים של העצמת משפחות ותושבים המתקשים למצות את יכולתם, לרבות ליווי והכוונה שיסייעו להם לצאת ממעגל חובות כלכליים, סיוע בהשמה ועבודה מקצועית, הדרכות הוריות, תמיכה בנכויות במשפחה, אזרחים וותיקים, סכסוכי גירושין, נערים ונערות במצוקה, גיל ההתבגרות, פגיעות מיניות, גישור במשפחה, הקמת וועדי שכונות והרשימה עוד ארוכה...

דהן מציינת בסיפוק, כי "בעבר היינו 'לשכת הסעד' עבור הציבור הרחב, שהעניק בעיקר סיוע מיידי וחומרי בלבד – סוג של נתינת פלסטר זמני, אך כיום אנו 'לשכה לשירות חברתי'. ההבדל הוא – שאנו רוצים לתת לתושב אמצעים עמם הוא יכול להצליח ותפקידנו לתת מענה לכל תושב באשר הוא, ולא רק לבעלי דירוג סוציו-אקונומי נמוך".     

שילוב חברתי – בכל הגילאים

האגף 'לשילוב חברתי' נוגע במגוון של קהלים ובכל הגילאים: החל מכניסת העובדים ל'מעונות יום', שם הם ינסו לאתר ילדים הזקוקים לתשומת לב מוקדמת ועין נוספת, ועד לתמיכה באדם הרוצה להיות הורה טוב יותר – שיקבל הדרכה מקצועית וליווי באמצעות סדנאות. כמו-כן, כיום גילו של נער מתבגר עבר מ-14/15 לגיל 11/12 ועובדי האגף עושים עבודה מערכתית עם בתי ספר ואגף החינוך, במטרה לאתר מבעוד מועד את כל המקרים הזקוקים לטיפול ותמיכה.

בנוסף, האגף מעניק מענה נקודתי לאוכלוסיות מיוחדות, כגון: בעלי צרכים מיוחדים, מתמכרים, צעירים וצעירות בגילאי 18-25, בטרום גיוס, ולאחר השירות הצבאי – עם רכישת מקצוע והשמה לעבודה. "פועלים ועושים עבודה מהשורש", מסבירה דהן, "גם עם התושבים שהגיעו לגיל השלישי שפורשים לפנסיה,  אנו מקיימים פעילות בתוך העיר ומעוררים אותם להתנדב בקהילה, בעמותות ולתת יד לטובת התושבים והעיר כולה".

שיתוף פעולה רחב לטובת התושב

האגף 'לשילוב חברתי' משלב כוחות עם אגפי עירייה נוספים. הנה כמה דוגמאות: שת"פ עם אגף החינוך – אחת לשבוע מתכנס קבינט חינוך ורווחה, עם נציגים בכירים מ-2 האגפים, בו עולים נושאים משותפים, כשהמטרה היא - לשפר את הממשקים בין החינוך והרווחה, תוך הבנה שהילד שמדברים עליו הוא באחריותם. התוצאה – מקבלים זווית על הנער מכל צדדי המטבע. רואים את המשפחה, המוסד והילד בזרקור אחד. "כיום ישנם עובדים סוציאליים בשירות האגף שלנו ב-10 בתי ספר בעיר. אנו דוגלים בכך ששילוב חברתי לא יכול להיות ללא חינוך – וההיפך". מציינת דהן.  

שת"פ עם אגף התפעול – שני האגפים עובדים יחד על בסיס ההבנה בפרויקט "מוטב יחדיו פלוס" מיסודו של הג'וינט ועיריית לוד – תוך הבנה ברורה שהפיזי (התפעול) והחברתי, חד הם. כדוגמת וועדי התושבים בשכונות.

שת"פ עם אגף הביטחון – בכל שבוע משתתפת דהן בוועדת ביטחון עירונית, בראשות מ"מ ראש העיר יוסי הרוש ומחזיק תיק ביטחון, שבו מועלות סוגיות חברתיות וענייני חוק וסדר המחייבים התערבות, כגון אלימות כלפי נשים בכל המגזרים. כן מתקיימים אחת לחודש סיורים משותפים ברחבי העיר, בכל שכונה ובהשתתפות כל הגורמים העירוניים, בהובלת מנכ"ל העירייה אהרון אטיאס. מי שמרכז את הפעילות, היא ה'מחלקה לעבודה קהילתית' באגף, בניהולו של רון גלבוע.

השותפות של התושב

"מבחינת האגף", אומרת דהן, "אנו תמיד לשירותם של תושבי לוד. יתרה מכך, דווקא מהם אנחנו מקבלים את הדגשים לעשייה השוטפת. אנו מחפשים את שיתוף הפעולה. התושבים יודעים יותר טוב היכן כואב, במה צריך לטפל ובאלו קבוצות מיקוד צריך לתת דגש – הורים, נוער וכדומה. השאיפה היא תמיד להרחיב את מספר המשתתפים בפעולות שהאגף מארגן".

המוטו – עזרה לעתיד, לא פלסטר

עובדי האגף יודעים, כי מטרתם היא לתת לתושבי העיר, חכות ולא דגים לצלחת. המטרה: להעניק פתרון ארוך טווח ולא כזה זמני - נקודתי. שכל אדם יוכל לדאוג לעצמו ולסביבתו ולא להיות לנטל. "יש לנו בקשה אחת לתושב המגיע לשערי האגף", מבקשת דהן להעביר מסר לתושבים. "תנו לנו את שיתוף הפעולה שלכם ותיווכחו שהשמים הם הגבול בכדי לפתור בעיות ולהוביל אתכם לעצמאות חברתית כלכלית ואישית". היא לא חוסכת במילים ואומרת: "אני מאמינה בעיר, בתושבים, ובמה שהאגף עושה על כל עובדיו שמגיעים מרחבי הארץ, שכל כולם נתינה אחת גדולה לתושבי לוד. אני מוקפת בצוות מנהלים מדהים שמחויב לתושב. אנחנו פה 24/7 לשירותכם. הצלחתנו תלויה ברובה בשיתוף פעולה שלכם ונהיה כאן תמיד על מנת לסייע לכל אדם באשר הוא".

דהן מבקשת להודות לראש העיר, עו"ד יאיר רביבו, ולחבר המועצה האמון על האגף, עו"ד מאיר אסולין – מחזיק תיק שילוב חברתי, על התמיכה והגיבוי לאורך כל השנה, לצד העזרה במצוקות איתם מתמודד האגף. "האגף עובד במקביל לתכנית העבודה המסודרת של העירייה, ואני מאחלת לנו, כאגף, לקראת השנה החדשה – להמשיך להיות זמינים, קשובים לתושבים, וביחד איתם לסייע להם לצאת מתלות לעצמאות. אני יכולה לציין כי עברנו מ'לשכת הסעד' – ל'לשכה לשילוב חברתי'. אנו מרימים את האדם להצלחה"...

סוד ההצלחה – כלים לעשייה

ולסיום, הנה דוגמא קטנה להצלחה גדולה. מעשה שהיה, כך היה: משפחה מהעיר לוד שנכנסה לתכנית "נושמים לרווחה" שמטרתה ללוות במשך שנתיים את כל המשפחה - בהיבט של ניהול כלכלי, פריסת חובות, הכשרה מקצועית, השמה בעבודה, ועוד, שיתפה פעולה עם עובדי האגף והצליחה לפתוח דף חדש. כיום, שני בני הזוג עובדים, מתפרנסים בכבוד ובגאווה – את החובות השאירו מאחור, והטיפול שנשאר לבסוף, הוא ללוות אותם להצלחתם בהמשך משימתם. כי בשורה התחתונה – המטרה - להוציא את התלות של האדם ממוסדות הרווחה, על-ידי כך שייקחו כלים להצלחה!

בתמונות: למעלה - אורלי דהן במשרדה, עוזרים לכל פונה להתפתח ולתפקד בצורה טובה יותר

בסיום קורס הכשרת דירקטוריות תושבות לוד

ראש העיר יאיר רביבו מברך את האזרחים הוותיקים

קורס עברית לתושבי לוד כחלק משילובם הטוב בחברה

בלשכת ראש העיר: פתיחת מבצע "מחממים בידידות" את הבית ואת הלב לקשישי העיר לוד

בטקס סיום בוגרות "עסק משלך"

מוטב יחדיו - אורלי דהן עם השותפות לפעילות

 

חבר המועצה והממונה על האגף לשילוב חברתי - עו"ד מאיר אסולין

באגף ל'שילוב חברתי' עובדי הרווחה מהטובים בארץ

"כאשר בחר בי ראש העיר להיות הממונה על תיק שילוב חברתי (רווחה), החלטתי לקחת את התפקיד ברצינות הראויה - כשהמוטו שהוביל אותי הוא - הובלת תכניות מניעה, לצד טיפול במטופלי הרווחה הקיימים, כשהעיקר הוא, למצוא את הדרך לכך שהמטופל יעמוד בזכות עצמו ולא יזדקק לשוב לאגף ולטובת זולת.

"הגעתי להבנה, שככל שהתושב יאובחן מהר יותר ויטופל, מן הסתם הסיכוי שלו יפחת להזדקק לשירותי הרווחה. הייתי שותף בקידום פרויקטים רבים בנושא הורים וילדים, טיפול בנוער מתמודד, נערות בסיכון, פעילויות לקהילת צמי"ד, נושמים לרווחה,  אוטיסטים, חרשים, מוגבלים ועוד ועוד.

"כרגע אני מקדם ביחד עם מנכ"ל העירייה אהרון אטיאס ובשיתוף משרד הבריאות והג'וינט את פרויקט "מרכז לגיל הרך" שמבחינת האנג'נדה שלי - הוא פרויקט דגל, מאחר שבעיקרו הוא מבוסס על מניעה וטיפול מוקדם.

"כמו-כן, אני מקדם 'מרכז לגמילה מסמים', וכן הרחבת מבנה למע"ש, לאוכלוסיית הפיגור ועוד פרויקטים רבים וחשובים.

"בין המטרות שהצבתי לעצמי - לשנות ולבטל את הסטיגמה המוטעית, הקיימת אצל התושבים לגבי המילה 'רווחה'.  מטרת הרווחה היא לעזור לחלשים, אך בעיקר להוציא אותם מהאפילה בהם הם נמצאים, לאור מלא תקווה".

בתמונה: עו"ד מאיר אסולין מחזיק תיק שילוב חברתי

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

close