שירותים
בקליק

שירותים בקליק

הדרך לאיכות חיים ותרומה לסביבה בלוד: הצצה למערכת המחזור הפועלת ברחבי העיר

תאריך: 15-09-2020

image

  • בתמונה: עדן שמעון ליד מתקני המחזור בעיר, איכות חיים ותרומה לסביבה

ה'יחידה לאיכות הסביבה' בלוד פועלת רבות בעיר להגדלת מערך "הפרדה במקור" ובכך לצמצום כמויות הפסולת הנאספת ומועברת להטמנה – וזאת באמצעות פעילויות של חינוך בשכבות גיל שונות, החל מגני ילדים ועד לגיל השלישי, ע"י פרסום והסברה, הצגות ופעילויות, בנוסף להגדלת כמות סוגי פחי המחזור השונים בפועל בעיר ובקרה על קבלני המחזור השונים הפועלים תחת חוק המחזור.

הפסולת המועברת להטמנה גורמת להשפעות שליליות על הסביבה: לזיהום קרקע ופגיעה במי תהום (אותם אנו שותים ומשקים תוצרים חקלאיים), גורמת לזיהום אוויר, מפגעי ריח, פליטות של גזי חממה ותופסות שטחים נרחבים אשר לא מנוצלים לפיתוח של הקרקע. 

5 זרמים שונים: אריזות, נייר, קרטון, זכוכית ופלסטיק 

"מאז אמצע שנת 2018 החלו בתהליך הגדלת מערך המחזור והפרדה בעיר, לצד הצבת מתקנים שונים לאיסוף והפרדה של הפסולת המועברת למחזור. נכון להיום קיימים בלוד 5 זרמים שונים להפרדה: אריזות, נייר, קרטון, זכוכית ופלסטיק. "הגדלת מערך זה הוביל לכך שבשנת 2019 גדלה הפסולת המועברת למחזור מהעיר לוד ביותר מ 150% מהשנה שקדמה לה", אומר עדן שמעון מנהל ה'יחידה לאיכות הסביבה' שתחת אגף התפעול בעיריית לוד.

"כמו כן", הוא מוסיף, "היחידה לאיכות הסביבה בעיר פועלת לסיוע וחיבור בין צרכים שונים של גופים שונים ובכך מעבירים פסולת של אחד לשימוש כמשאב של אחר. לדוגמא, שימוש בפסולת גזם אשר עובר תהליך של ריסוק ובמקום לעבור להטמנה הוא משמש כחיפוי קרקע בשטחים פתוחים ועוד". 

בזמן שרשויות קורסות – בלוד המצב טוב מאוד

מצב המחזור בעיר ביחס לרשויות אחרות וכן בפרק הזמן שקיים, מדרג את לוד במצב טוב מאוד (אחוזי טיב מחזור של בין 80-90 אחוז איכות פסולת תקינה בפחים השונים). נתון זה לא מובן מאליו, בהתחשב במצב הכללי במשק ורשויות אשר לא מצליחות לתפעל את מערכי האיסוף וההפרדה ופשוט קורסות ומעבירות להטמנת הפסולת. 

"בזכות ההשקעה של הנהלת העיר בראשות עו"ד יאיר רביבו בנושא ובזכות שיתוף הפעולה של התושבים, ה'יחידה' אף מצליחה להגדיל ולהרחיב את מערך המחזור", אומר עדן שמעון, "ממש בימים אלה נפרשים ברחבי העיר מתקנים חדשים שישמשו לאיסוף פסולת טקסטיל, בהם ניתן יהיה להשליך בגדים, בדים שונים, נעלים, תיקים, כובעים ואף בובות".

במקום פסולת: ביגוד משומש - טוב לנזקקים

הפסולת הנאספת עוברת מיון והבגדים שנמצאים במצב טוב מועברים לתרומות לנזקקים דרך עמותת גמ"ח. בדים שאינם ראויים לשימוש ויכילו סיבי צמר או אקרילן מועברים למחזור ובדים שאינם מכילים חומרים אלו נחתכים ומועברים לתעשייה לשימוש כמטליות לניקוי. "בכך אנחנו מגיעים לניצולת מרבית של שימוש חוזר ומחזור וכן צמצום נפח הפסולת המועברת להטמנה. הבגדים המשומשים מהווים כ6-8 אחוז מסך הפסולת הביתית שאנו מייצרים. כמו-כן, בימים אלה אנו עמלים ב'יחידה' על הוספת מערך זרם הפרדה נוסף, אשר ישמש לאיסוף פסולת אלקטרונית וסוללות. 

"תושבי לוד, תרומתכם והבנתכם את חשיבות ההפרדה של הפסולת וכן תרומתכם לצמצום הפסולת המועברת להטמנה - היא ההצלחה לבריאות שלנו למען סביבה טובה ולעתיד ילדינו". מסכם עדן שמעון.

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

close