ועדת זכאות ואפיון הפועלת מתוקף חוק החינוך המיוחד היא צומת משמעותי של חשיבה, דיון מקצועי וקבלת החלטות באשר לתפקוד התלמיד, לצרכיו ולמענים הנדרשים לו. הדיון בוועדה מושתת על הקשבה לתלמיד ולהוריו, וכן לצוותי החינוך והטיפול המכירים אותו, תוך שיח משותף לבחינה של נקודות המבט השונות העולות בדיון.

 

מתי ואיך פונים?

הפניית תלמיד הלומד בחינוך הרגיל אל ועדת זכאות ואפיון תיעשה רק לאחר שהמסגרת החינוכית והטיפולית מיצתה את כל ההתערבויות החינוכיות הקיימות לרשותה בהתאם (להחלטת ועדת שילוב).
הפנייה לוועדת זכאות ואפיון יכולה להיעשות על ידי המסגרת החינוכית או הורה או כל גורם מקצועי הסבור כי צריך להפנות את הילד לחינוך המיוחד. על פי חוזר מנכ"ל הגשת בקשה לוועדה מצריכה הגשת שאלון הפנייה ומסמכים קבילים ועדכניים. אחריות הגשת המסמכים מוטלת על מגיש הבקשה לוועדת זכאות ואפיון בפורטל משרד החינוך.
הורים לילדים שעתידים להיכנס לראשונה למערכת החינוך העירונית (גיל 3) יגישו בקשתם ישירות למחלקה לחינוך מיוחד.

הגשת בקשות תיעשה עד לתאריך 31 במרץ בכל שנה קלנדרית.

 

ועדת השגה

במידה ואינכם מסכימים עם החלטת וועדת זכאות ואפיון בנוגע לילדכם, באפשרותכם לפנות לוועדת ערר אשר מתקיימת במשרד החינוך בת"א. הערעור הוא על סוג הזכאות שנקבעה בוועדת זכאות ואפיון ומופיעה במסמך החלטת וועדת זכאות ואפיון שקיבלתם מהרשות.
פניה לוועדת ערר תיעשה תוך 21 יום מרגע קבלת מכתב התשובה מועדת ההשמה אל וועדת ערר, משרד החינוך ת"א, רח' השלושה, מיקוד 610922. פקס 03-6896689 ובטל: 03-896656, מייל: hasagamerkaz@education.gov.il.

 

פניתי לוועדת השגה. מה עכשיו?

ההורה אחראי להציג בפני המחלקה לחינוך מיוחד בלוד את ההפניה לדיון וכן את החלטת וועדת הערר. על פי ההחלטה יקבע שיבוצו של הילד.

 

הורי החינוך המיוחד

לפורטל הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים במשרד החינוך, בו תוכלו לעקוב אחר זכאות ילדכם לחינוך המיוחד - לחצו כאן.

ארגון נחמ"ד - נציגות הורי חינוך מיוחד בלוד, מזמינים אתכם לקחת חלק ולהצטרף לקבוצת ההורים לילדי החינוך המיוחד בעיר.להצטרפות יש לפנות לאייל:
יש לשלוח הודעת WhatsApp למספר: 058-7170785 מייל: eyalchm120@gmail.com.